Vejledning til AV udstyr i videomødelokaler

Lokalet fungerer som en mødedeltager - du behøver derfor ikke at deltage i mødet fra din PC.

Det planlagte møde (1)

Inviter mødelokalet med i det planlagte Teamsmøde, eller videresend mødeindkaldelsen til mødelokalet - Feks: Videomøde Sla B5.17 (Sophie)

(Du kan finde alle videomødelokalerne i adresse-kartoteket i Outlook)  Vælg ”Join” på kontrolpanelet for at starte mødet.

Det spontane møde (2)

Du kan ringe til et andet videomødelokale, eller en person der har startet Teams på sin PC, ved at vælge ”Call”.  Søg efter videomødelokalets navn eller e-mail og vælg ”Call”.  (Feks: Videomøde Sla B5.17 (Sophie) eller [email protected])

Del din computers skærm (3)

Du kan dele din skærm uanset om du deltager i et Teams-møde  eller bare vil vise din skærm ved at vælge ”Share”.  (Du behøver ikke at deltage i mødet med din PC for at dele indhold i et møde). Følg anvisningerne på den store skærm for at dele din skærm via ScreenBeam.

For mødelokaler uden ScreenBeam, kan du tilslutte din PC via HDMI-kabel.